23.03.2023

Delegacja Batalionowej Grupy Bojowej NATO z wizytą w Starostwie Piskim

Przedstawiciel amerykańskiego wojska z wizytą w Starostwie Powiatowym w Piszu

W czwartek, 16 marca, Kapitan Mark McDonald – kapelan komponentu amerykańskiego Batalionowej Grupy Bojowej spotkał się z Andrzejem Nowickim – Starostą Piskim. Podczas wizyty kpt. McDonald zadeklarował chęć nawiązania współpracy w zakresie pomocy na rzecz mieszkańców powiatu piskiego, w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży. W trakcie rozmów ustalono, iż wzorem poprzednich zmian sił NATO, żołnierze w pierwszej kolejności odwiedzą Specjalny Ośrodek Szklono Wychowawczy w Łupkach oraz Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Piszu, by osobiście, w trakcie rozmów z dyrekcją oraz personelem ustalić jaki rodzaj pomocy będzie najkorzystniejszy. 

Batalionowa Grupa Bojowa NATO to międzynarodowy pododdział, który stacjonuje na Mazurach od 2017 roku. Tworzą go żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Chorwacji, a na ich czele stoją wojskowi ze Stanów Zjednoczonych. Ich zadaniem jest budowanie interoperacyjności między wojskowymi różnych armii, a także wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Decyzja o utworzeniu wielonarodowego batalionu zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Wówczas podobne pododdziały ulokowano także na Litwie, Łowie, w Estonii i Rumunii. W 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, ich liczba uległa zmianie. Sojusznicy zostali skierowani także do służby w Bułgarii, na Węgrzech i Słowacji.
Żołnierze Wojska Polskiego nie tylko współpracują z sojusznikami, którzy stacjonują w Polsce, lecz także zasilają Batalionowe Grupy Bojowe na Łotwie i w Rumunii.

Aktualnie ma miejsce 13 zmiana w ramach Batalionowej Grupy Bojowej, na której czele stoi ppłk James M. Ray. 
 

Pozostałe aktualności

Drugie miejskie skarbnik powiatu piskiego w rankingu samorządów
24.05.2024

Skarbnik Powiatu Piskiego na podium

Wzamożony ruch wojskowych pojazdów kołowych na drogach publicznych powiatu piskiego
22.05.2024

UWAGA!!! Wzmożony ruch pojazdów wojskowych  na drogach…

Konferencja dotyczącą możliwości Finansowania MŚP
20.05.2024

Możliwości finansowania rozwoju dla MŚP

Webinarium dla seniorów i ich opiekunów
20.05.2024

Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie –…