Modernizujemy Muzeum w Praniu w ramach projektu pn. Świadczy o nas dziedzictwo kulturowe/The cultural heritage says about us

logo programu interreg Litwa Polska

Trwają prace budowlano- instalacyjne w ramach zadania inwestycyjnego pn. Zmiana ekspozycji stałej w Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu.

Jest to pierwszy element w ramach zmiany ekspozycji stałej w Muzeum, w ramach którego następuje remont i modernizacja pomieszczeń muzeum wraz z przystosowaniem do zaprojektowanej nowej wystawy stałej.

Wykonawca robót wybrany został w drodze zamówienia publicznego w listopadzie 2021 roku i planowo zakończyć ma prace budowlane pod koniec kwietnia tego roku. Kolejnym etapem zmiany ekspozycji będzie dostawa elementów ekspozycji stałem wraz z ich montażem oraz wykonanie innych elementów wystawy, takich jak sterowanie oświetleniem i multimediami wg aranżacji wystawy. Równocześnie realizowane są prace konserwacji zbiorów papierowych Muzeum, których odbiór końcowy zaplanowano we wrześniu br.

Przypominamy, że działania możliwe są dzięki dofinansowaniu  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V- A Litwa – Polska. Realizowany we współpracy z Gimnazjum w Butrymonis projekt przewiduje działania w miejscach dziedzictwa kulturowego położonych na obszarze przygranicznym: w Praniu (PL) i Butrimonys (LT). W wyniku działań nastąpią m.in. wymiana ekspozycji w Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu oraz adaptacja części pomieszczeń Domu Kultury w Butrimonys na Muzeum Etnograficzne Butrimonys. Ponadto, eksponaty muzeów zostaną poddane konserwacji a ich pracownicy przejdą specjalistyczne szkolenie.

/Unia Europejska nie ponosi odpowiedzialności za podane informacje/

PROJEKT: LT-PL-5R-374 „Świadczy o nas dziedzictwo kulturowe” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V- A Litwa – Polska. Priorytet 1. Zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami; Cel 1.1. Zwiększenie zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w turystyce na obszarze transgranicznym.
Jego celem jest zachowanie, ochrona i wzmocnienie zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w turystyce na obszarze przygranicznym. Przewiduje działania w obiektach dziedzictwa kulturowego znajdujących się na obszarze przygranicznym: w Pranie (PL) i Butrimonys (LT). W wyniku działań inwestycyjnych nastąpi ogólna wymiana wystawy
w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, po stronie litewskiej natomiast część pomieszczeń Centrum Kultury w Butrimonysie zostanie zaadaptowana na Muzeum Etnograficzne Butrimonysa. Ponadto, w ramach projektu nastąpi konserwacja zbiorów muzealnych obu placówek a pracownicy przejdą specjalistyczne szkolenie.Projekt kontynuuje działania promocyjne na rzecz regionu przygranicznego Powiatu Piskiego i Rejonu Alytus jako wspólnego celu turystycznego.

-18.03.2022-

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa narodowego