13 GRUDNIA

15.12.2021

13 GRUDNIA

Uroczystości rocznicy wydarzeń 13 grudnia pod pomnikiem wolności w Piszu

13 grudnia 2021r. pod patronatem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego W. Małeckiego oraz Starosty Piskiego odbyły się w Piszu uroczystości upamiętniające ofiary represji komunistycznych w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 

Uroczystości zorganizowała Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" w Piszu kierowana przez Roberta Iłowieckiego. Po uroczystej Mszy św. w kościele św. Jana Chrzciciela, o godz. 19.00 uczestnicy udali się pod Pomnik Wolności przy ul. Armii Krajowej w Piszu, gdzie głos zabrał dr Waldemar Brenda - historyk, reprezentujący jednocześnie Zarząd Powiatu Piskiego - zwracając uwagę na znaczenie naszej pamięci o ofiarach stanu wojennego. Mimo, iż 13 grudnia 1981r. komunistyczny reżim wyprowadził przeciwko dziesięciomilionowemu związkowi czołgi na ulice polskich miast, nie udało się zdusić polskich marzeń o wolności. Dzięki nim na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych padł system komunistyczny a Polska wkroczyła na drogę do suwerenności i demokracji. Następnie pod Pomnikiem Wolności złożono kwiaty i zapalone znicze. 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. nauczyciele, młodzież zrzeszona w Związku Harcerstwa Polskiego, członkowie "Solidarności", w tym również bohaterowie ruchu "Solidarności" z lat 80 XX wieku Wiesław Wicik i Wiesław Pietraszewski oraz delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK.