Święto 3 Maja w Orzyszu

Obchody święta 3 maja w Orzyszu

W polskiej tradycji trzeci maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania. Dniem celebrowania polskiej państwowości, której trzeciomajowa konstytucja jest fundamentem.

Mszą w intencji Ojczyzny sprawowaną przez ks. dr hab. Romana Szewczyka Proboszcza Parafii p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu rozpoczęły się orzyskie obchody 232. rocznicy uchwalenia majowej konstytucji. Po uroczystym nabożeństwie zebrani goście: przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół, organizacji pozarządowych przemaszerowali na Plac „1920”. Uroczystość uhonorowała obecność wojskowej asysty honorowej 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich wraz z pocztami sztandarowymi 15 Mazurskiego Batalionu Saperów ZSP w Orzyszu, ZSP w Okartowie, ZSP w Dąbrówce.

Wicestarosta piski pan Marek Wysocki wygłosił okolicznościowe przemówienie przypominając słowa Jana Pawła II, że „wolność jest nam dana, ale i zadana”. Następnie został odczytany Apel Pamięci, na koniec którego oddano salwę honorową. Uroczystości zakończyło złożenie przez przybyłe delegacje wiązanek pod pomnikiem. Po czym goście zaproszeni wraz z delegacją żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO udali się do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu.

źródło: MWWiZO