21.09.2022

Powiatowe obchody Dnia Sybiraka

pomink

Hołd zesłańcom na Sybir oddali mieszkańcy powiatu piskiego podczas Światowego Dnia Sybiraka. Święto upamiętnia ponad 325 tysięcy obywateli Polski deportowanych w głąb Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej. Symboliczna data święta przypada na 17 września – tego bowiem dnia w 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę.

W tegorocznych powiatowych obchodach, które odbyły się 19 września w Orzyszu, Powiat Piski reprezentowali Wicestarosta Piski Marek Wysocki oraz dr Waldemar Brenda. Uczestniczący w uroczystym apelu z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zesłanych na Sybir. Msza św. w intencji Sybiraków odbyła się w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Ratuszu Miejskim w Orzyszu, gdzie Odznaką Honorową Sybiraka zostali odznaczeni m.in. poseł na Sejm RP Jerzy Małecki oraz Wicestarosta Piski Marek Wysocki. Wykład „Losy obywateli polskich deportowanych do ZSRR w latach 1940-1941” wygłosiła historyk, zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Magdalena Dzienis-Todorczuk. Debatę z udziałem dra Waldemara Brendy, Magdaleny Dzienis-Todorczuk oraz prezesa Koła Powiatowego Związku Sybiraków w Piszu Janusza Chmielewskiego poruszającą cały wachlarz zagadnień związanych z tragicznym doświadczeniem zsyłki i tułaczki, jaki przypadł w udziale Sybirakom i ich rodzinom poprowadziła Beata Szymankiewicz z Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.

W ramach obchodów zaprezentowano wystawę IPN „Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR 1939-1941” oraz wzruszający dokument o losach orzyskich Sybiraków „300 gram chleba. Historie, w które zostaliśmy zesłani” zrealizowany przez Polanę Kultury w Orzyszu.

Fot.: Urząd Miejski w Orzyszu

Relacja z wydarzenia na antenie TVP 3 Olsztyn

https://olsztyn.tvp.pl/62844850/dzien-sybiraka-w-orzyszu-upamietniono-zeslancow?fbclid=IwAR3-8ZGLvimSmSGHoyJWJUgJQlumolOsp-vqjp72MnDQj_OSRloKHK7GzmM

 

Pozostałe aktualności

Drugie miejskie skarbnik powiatu piskiego w rankingu samorządów
24.05.2024

Skarbnik Powiatu Piskiego na podium

Wzamożony ruch wojskowych pojazdów kołowych na drogach publicznych powiatu piskiego
22.05.2024

UWAGA!!! Wzmożony ruch pojazdów wojskowych  na drogach…

Konferencja dotyczącą możliwości Finansowania MŚP
20.05.2024

Możliwości finansowania rozwoju dla MŚP

Webinarium dla seniorów i ich opiekunów
20.05.2024

Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie –…