03.09.2024

Uczcili pamięć wybuchu i ofiar II wojny światowej

delegacja powiatu, uroczystość, pomnik

Uczcili pamięć wybuchu i ofiar II wojny światowej

Przedstawiciele Powiatu Piskiego, Lidia Borys – Dymczyk, Rafał Dąbrowski, Tomasz Florczyk i Andrzej Rosiński złożyli kwiaty pod Kamieniami Pułkowymi w Kowalewie. W obchodach wziął również udział Waldemar Brenda, przedstawiciel delegatury IPN w Olsztynie, radny Powiatu Piskiego. Gospodarzem  rocznicy wybuchu II wojny światowej i upamiętnienia wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii była Gmina Biała Piska.

Uroczystości, które otworzyła Msza św. Polowa miały podniosły przebieg, a zakończyła je niezwykle realistyczna rekonstrukcja wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na tereny Prus Wschodnich.

W niedzielę 1 września, 85 rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętniono również w Piszu, gdzie w południe pod Pomnikiem Wolności, delegacje samorządów i instytucji złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. Dzień wcześniej, w tym samym miejscu, wspomniano 44 rocznicę podpisania przez NSZZ Solidarność Porozumień Sierpniowych.