28.02.2022

Solidarni z Ukrainą

Starostwo Powiatowe w Piszu posiedzenie poświęcone sytuacji na Ukrainie

Wojna, które od kilku dni rozlewa się po Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na Polskę i Polaków. Szeroki odzew społeczeństwa polskiego budzi podziw i wiarę w ludzi. 
Echa wojny toczącej się na Ukrainie dotarły także do powiatu piskiego. W niedzielę, 27 lutego Starosta Piski Andrzej Nowicki wziął udział w dwóch wideokonferencjach zorganizowanych przez Wojewodę Warmimńsko-Mazurskiego. W ich trakcie Wojewoda przekazał informacje dotyczące działań w zakresie zabezpieczenia żywności oraz niezbędnych artykułów osobistych na potrzeby uchodźców, który już docierają do naszego województwa. Wskazał również zorganizowane miejsca pobytu dla uchodźców w naszym regionie. 

Także w niedzielę, 27 lutego na pl. I. Daszyńskiego w Piszu miał miejsce wiec solidarności z Ukrainą. Władze Powiatu Piskiego reprezentował dr Waldemar Brenda. Z obecnymi na wiecu licznie przybyłymi mieszkańcami spotkał się także Poseł na Sejm RP Jerzy Małecki, Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski, piscy Radni oraz duchowieństwo. Podczas wiecu odegrane zostały hymny Polski i Ukrainy, zebrani odmówili modlitwę w intencji ofiar wojny. Odczytano także treść stanowiska Rady Powiatu w sprawie sytuacji na Ukrainie, które formalnie zostało przyjęte podczas sesji Rady Powiatu Pisz, w czwartek, 24 lutego. Zebranym przedstawiono wstępne ustalenia i zalecenia z wideokonferencji z udziałem wojewody. 

W poniedziałek, 28 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piszu odbyło się posiedzenie kryzysowe związane z aktualną sytuacją na Ukrainie i na granicy polsko-ukraińskiej. Posiedzeniu przewodniczył  Starosta Piski Andrzej Nowicki. W spotkaniu uczestniczyli: 

 • Skarbnik Powiatu- p. Barbara Koprowska
 • Sekretarz Powiatu- p. Edyta Polak 
 • Komendant KP PSP- p. Paweł Pieńkosz
 • Komendant KPP- p. Marcin Kubas
 • Dyrektor SP ZOZ- p. Marek Skarzyński
 • Dyrektor PCPR- p. Magdalena Kleczkowska 
 • Dyrektor PUP – p. Monika Ryży
 • Przewodnicząca Rady Powiatu Pisz – p. Irena Jatkowska
 • Dyrektor PPPP- p. Agnieszka Grądzka 
 • Dyrektor PZEASiP- p. Katarzyna Zdaniewicz-Siwik
 • MOPR Łupki  - Krzysztof  Mukosiej
 • Prezes Banku Żywności w Piszu – p. Marcin Kwiatkowski
 • Naczelnik Wydziału Promocji - p. Aneta Ofman
 • Naczelnik  Wydziału Zarządzania Kryzysowego - p. Tadeusz Wysocki
 • Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Tematem posiedzenia była pomoc napływającym uchodźcom z Ukrainy, w tym: tworzenie miejsc zbiórki rzeczy potrzebnych dla uchodźców, przekazanie informacji o uruchomieniu portalu pomagamukrainie.gov.pl, przekazanie informacji o uruchomieniu ośrodka przyjmującego cudzoziemców pod Olsztynkiem oraz zasady umieszczania tam potrzebujących, pomoc finansowa i wykorzystanie rezerwy celowej, pomoc psychologiczna i pedagogiczna dla dzieci i młodzieży, zapewnienie opieki medycznej, pomoc w znalezieniu pracy i doradztwo zawodowe.

WAŻNE:

Szanowni Państwo,
w związku z agresją rosyjską na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną stronę internetową:
https://pomagamukrainie.gov.pl
za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc.
Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.

 

WAŻNE:

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy – zasady udzielania i rozliczania świadczeń: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html

 

Pozostałe aktualności

Godni naśladowania
16.08.2022

Konkurs „Godni Naśladowania”

PFRON - ankieta badawcza on-line
05.08.2022

PFRON - ankieta badawcza on-line

Dożynki Powiatowo-Gminne w Nowych Gutach, 28 sierpnia 2022
04.08.2022

Dożynki Powiatowo-Gminne w Nowych Gutach

Zmiana godzin pracy apteki Cefarm 36,6 ul. Wojska Polskiego 2
02.08.2022

Zmiana godzin pracy Apteki Cefarm 36,6