Obchody Dnia Strażaka w powiecie piskim

Zawsze gotowi, by nieść ratunek. W wielu sytuacjach: wypadku drogowego, katastrofy budowlanej, klęski żywiołowej i, oczywiście, pożaru. Strażacy wzywani są na pomoc w przeróżnych zdarzeniach.

Swoje święto obchodzą 4 maja, bo w tym właśnie dniu przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka.

W powiecie piskim w tym roku uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka odbył się 13 maja na placu przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu.
W uroczystościach, oprócz druhów oraz pracowników służby cywilnej, udział wzięli Poseł na Sejm RP Jerzy Małecki, który jest jednocześnie Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Piszu, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Tomasz Komoszyński oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządów z terenu powiatu piskiego.
Powiat Piski reprezentowali Przewodnicząca Rady Powiatu Pisz Irena Jatkowska, Wicestarosta Piski Marek Wysocki oraz członek Zarządu Powiatu dr Waldemar Brenda. Wicestarosta Marek Wysocki, składając w imieniu władz samorządowych powiatu piskiego życzenia druhnom i druhom podziękował za każdą strażacką interwencję w przeróżnych, prawie zawsze niespodziewanych dla nas okolicznościach, czyli wtedy, gdy bez ich pomocy trudno wyobrazić sobie wyjście z sytuacji.
Podczas uroczystości funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej wręczono Krzyże Zasługi, medale "Za Długoletnią Służbę", odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa", awanse na wyższe stopnie służbowe w poszczególnych korpusach, a także Dyplom Komendanta Głównego PSP.
Uroczystości były również okazją do podsumowania zadania związanego z termomodernizacją budynku siedziby strażaków. Miłym akcentem m.in. dla władz Powiatu były podziękowania Komendanta Powiatowego PSP w Piszu bryg. Pawła Pieńkosza, który wręczył dyplomy okolicznościowe za wsparcie okazane przy realizacji inwestycji. Powiat Piski przekazał na ten cel środki finansowe w kwocie 60 tys. w 2021 r, zaś w roku ubiegłym wsparł finansowo modernizację masztu przy Komendzie Powiatowej PSP w Piszu.