18.10.2023

Grecka przygoda po raz trzeci

Erasmus wizyta młodzieży z Pisza w Grecji

W dniach od 10 do 23 września grupa 30 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu po raz kolejny przebywała w Grecji w ramach projektu Erasmus. How to be lost not get lost in Greece? To pytanie towarzyszyło im w poznawaniu greckiej historii, przyrody, tamtejszych tradycji i zwyczajów. Wspaniała pogoda i ciepłe morze sprzyjały poznawaniu cudownych miejsc na Riwierze Olimpijskiej. 

Młodzież wraz z opiekunami mieszkała w Leptokarii, w niewielkiej miejscowości nad Morzem Egejskim, której sielski klimat sprzyjał doświadczaniu i przeżywaniu słynnego greckiego siga siga. Dzięki grze terenowej mieli możliwość poznania tamtejszych zwyczajów oraz wykorzystania w praktyce znajomość języka angielskiego. Wizyty na lokalnym ryneczku były okazją do posmakowania lokalnych smakołyków.

Poznanie przeszłości greckiej możliwe było dzięki zwiedzeniu Muzeum Historii Geologicznej Olimpu. Licealiści zobaczyli również zamek w Platamonas oraz przepiękną górską wioskę Stary Panteleimon. Zwiedzili także Saloniki-drugie co do wielkości miasto w Grecji. Dzięki zadaniu grupowemu poznali najważniejsze zabytki tego pięknego miasta.

Meteory-to jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które można zobaczyć w Grecji. Znajduje się tam jeden z najstarszych klasztorów, który znajduje się na szczycie skał piaskowca sięgającego ponad 540 m n.p.m.

Niezapomnianym przeżyciem był również rejs statkiem po Morzu Egejskim, którym, w towarzystwie delfinów, wycieczka dotarła do uroczego miasteczka Skiathos, w którym kręcone były niektóre sceny do filmu Mamma Mia. Znajduje się tam również na jednej z najpiękniejszych plaż w Europie-na słynnej Kuokounaries Beach, która znana jest z lazurowej wody i złotego piasku.

Grupie z II LO bardzo podobało się również w Paralii- niewielkiej, ale urokliwej miejscowości na Riwierze Olimpijskiej, która słynie z przepięknych złocistych plaż, licznych kawiarni, bazarków oraz sklepików z pamiątkami.

Grecja znana jest z przepięknej przyrody, którą w szczególności można podziwiać było podczas wizyty w  Litochoro- miejscowości położonej u stóp potężnego masywu górskiego i otoczonej Parkiem Narodowym Góry Olimp. Znajduje się tam malowniczy wąwóz rzeki Enipeas ze słynnymi Wodospadami Zeusa i Wanną Afrodyty.

Jedną z atrakcji była również wizyta w szkole, gdzie młodzież z Pisza miała okazję zobaczyć, jak wyglądają klasy szkolne i  sala gimnastyczna w szkole partnerskiej w Katerini. W trakcie tej wizyty uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o systemie szkolnictwa w Grecji.

Cudowna pogoda sprzyjała aktywnościom sportowym. Pływanie w przyhotelowym bawienie, kąpiele słoneczne, turnieje piłki siatkowej, koszykówki, przeciągania liny i limbo oraz zawody w pływaniu.

Zwieńczeniem projektu było wręczenie certyfikatów oraz nagród za przeprowadzone konkursy.

Projekt: Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej realizowany został ze środków programu FERS na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna, pt. „How to be lost not get lost in Greece – modern savoir-vivre for young travelers”

Materiał: II Liceum Ogólnokształcące w Piszu 
 

Pozostałe aktualności

Drugie miejskie skarbnik powiatu piskiego w rankingu samorządów
24.05.2024

Skarbnik Powiatu Piskiego na podium

Wzamożony ruch wojskowych pojazdów kołowych na drogach publicznych powiatu piskiego
22.05.2024

UWAGA!!! Wzmożony ruch pojazdów wojskowych  na drogach…

Konferencja dotyczącą możliwości Finansowania MŚP
20.05.2024

Możliwości finansowania rozwoju dla MŚP

Webinarium dla seniorów i ich opiekunów
20.05.2024

Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie –…