08.01.2021

Uwaga słuchowa – terapia metodą Tomatisa w SOSW w Łupkach

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. dr. Władysława Klementowskiego w Łupkach zakupił specjalistyczny zestaw do prowadzenia terapii uwagi słuchowej metodą prof. Alfreda Tomatisa. Sprzęt zakupiony dzięki wsparciu Wojewody Warmińsko Mazurskiego pozwoli na wzbogacenie oferty placówki w zakresie stosowanych metod terapeutycznych.

Głównym celem treningu słuchowego jest wspieranie funkcji słuchowej, a poprzez to poprawa koncentracji, kreatywności, rozwój zdolności językowych i komunikacyjnych oraz zwiększenie potencjału człowieka w nauce i prawidłowym rozwoju psychoruchowym.

Trening słuchowy polega na słuchaniu dźwięków poprzez specjalne urządzenie. Ćwiczenia stymulują centralny system nerwowy, a szczególnie korę mózgową, odpowiedzialną za procesy myślenia. Stymulacja ucha odbywa się poprzez dźwięki o określonej, wysokiej częstotliwości.

Z treningu słuchowego Tomatisa może skorzystać każdy, kto chce polepszyć swoje możliwości i udoskonalić dotychczasowe funkcjonowanie. Efekty są szybko dostrzegalne, co potwierdzają badania kontrolne. Metodę tę stosuję się u dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W szczególności jeśli występują któreś z podanych objawów:

• nadwrażliwość na dźwięki
  • zaburzenia koncentracji uwagi
  • konieczność powtarzania poleceń
  • trudności z czytaniem i pisaniem
  • błędna interpretacja pytań
  • niewyraźne pismo
  • niemuzykalność
  • mylenie strony lewej z prawą
  • monotonny głos
  • ubogie słownictwo
  • niewyraźne pismo
  • męczliwość lub nadaktywność
  • tendencje depresyjne
  • brak wiary w siebie
  • drażliwość
  • nieśmiałość
  • nadwrażliwość emocjonalna
  • wycofywanie się
  • trudności szkolne
  • zaburzenia koncentracji
  • dysleksja
  • zaburzenia mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy)
  • zaburzenia głosu (np. chrypki dziecięce będące rezultatem nadużywania głosu przez dziecko)
  • słaba przyswajalność języków

Fotografia: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. dr. Władysława Klementowskiego w Łupkach.