Dwie daty, jedna Wolność – I LO zaprasza na projekcję filmów.
Dwie daty, jedna Wolność – I LO zaprasza na projekcje filmów.
Dziś (4 grudnia) o godz. 17.00 Stary Ogólniak w Piszu zaprasza w swe progi na projekcję filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski Padł".
Film wyreżyserowany przez Antoniego Krauze opowiada o tragicznych wydarzeniach na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. i jest pierwszym z cyklu otwierającym realizację projektu „1918–1981. Dwie daty, jedna Wolność”.
Celem projektu jest upowszechnianie i ochrona dziedzictwa narodowego poprzez kulturę, film, muzykę i poezję, oraz integracja mieszkańców powiatu piskiego wokół wspólnych wartości historycznych i patriotycznych.
Zadanie ma przypomnieć o dwóch symbolicznych datach w dziejach Polski: 1918 i 1981 roku, ukazując ich wspólny mianownik: walkę o wolność, solidarność i tożsamość narodową.
Przed nami jeszcze dwie projekcje:
10 grudnia 2025 r. - "Śmierć jak kromka chleba" w reżyserii Kazimierza Kutza
17 grudnia 2025 r. - "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka
Ponadto 13 grudnia zapraszamy na koncert pn. "Muzyka Wolności", inspirowany twórczością mazurskiego poety ludowego i bojownika o polskość Mazur Michała Kajki oraz muzyką jazzową, która w okresie PRL była zakazana.
Projekt „1918–1981. Dwie daty, jedna Wolność” jest finansowane przez Powiat Piski w ramach zadania publicznego: Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Miasto Jana. Wspiera nas: MOZPO NSZZ "Solidarność" .